شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان ؛ جایگاه و نقش ویژه فنی و حرفه ای در ۲ سند بالادستی/ توجه به منابع انسانی ماهر و متخصص، ثروت است
28 جولای 2020 - 8:53
شناسه : 1542
بازدید 557
3

به گزارش افق سیستان مهرداد عرب اول گفت: فنی و حرفه ای در دو سند بالادستی سیستان و بلوچستان می تواند ایفاگر نقشی مهم و تاثیرگذار باشد. مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در دیدار با مدیر کل، معاونین و کارکنان اداره کل فنی و حرفه ای استان که به مناسبت […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش افق سیستان مهرداد عرب اول گفت: فنی و حرفه ای در دو سند بالادستی سیستان و بلوچستان می تواند ایفاگر نقشی مهم و تاثیرگذار باشد.
مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در دیدار با مدیر کل، معاونین و کارکنان اداره کل فنی و حرفه ای استان که به مناسبت هفته ملی مهارت انجام شد، گفت: مهارت آموزی به عنوان ابزار موثر در توسعه کشور جای خود را باز کرده است، و این امردر صورتی میسر می شود که فرهنگ سازی صورت بگیرد و حمایت بخش دولتی و بخش خصوصی را داشته باشیم.
وی با بیان این که باید بتوانیم مشوق هایی را ایجاد کنیم تا این مهم در جامعه تحقق پیدا کند، افزود: کسب مهارت به خصوص برای نسل جوان، به عنوان نیروی کار موثر جامعه، ضرورت است و زمینه ساز موفقیت این افراد در زندگی اجتماعی و شخصی می باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: اگر ارتباط جدی بین آموزش، اقتصاد و اشتغال ایجاد نشود، به طور قطع اقتصاد پویایی نخواهیم داشت و هر روز افراد جویای کار را در سطح جامعه بیشتر خواهیم دید، بنابراین کسب مهارت جزو ضروریات و اصول فعالیت هایی است که در نظام آموزش فنی و حرفه ای باید به آن پرداخته شود.
عرب اول تصریح کرد: توجه به منابع انسانی ماهر و متخصص، ثروت است و می تواند برای مجموعه نظام اداری به عنوان محرک استفاده شود، آموزش فنی و حرفه ای می تواند نقش اساسی و محوری در پرورش نیروی انسانی ماهر و متخصص ایفا کند.
وی گفت: در سیستان و بلوچستان بعد از مطالعات محور شرق، مطالعه ای در این قواره در استان نداشتیم تا این که در پایان سال ۹۸ مطالعات آمایش استان به سرانجام رسید و در کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش تصویب شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس این مطالعات اهداف بنیادین توسعه استان تعریف شده که ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای به عنوان یکی از اهداف تعریف شده مهم محسوب می شود.
عرب اول اضافه کرد: در کنار این مطالعه سند توسعه سواحل مکران را داشتیم که با ۸ ماده و ۳۰ راهبرد جهت اجرا ابلاغ شده که به فنی و حرفه ای نیز در این سند توجه ویژه شده است، بنابراین فنی حرفه ای در دو سند بسیار مهم و توسعه ای استان نقش مهمی را می تواند ایفا کند، چراکه برای آن جایگاه مناسبی دیده شده است.
وی تصریح کرد: می طلبد که هم افزایی خوبی از درون مجموعه فنی و حرفه ای، سایر دستگاه های اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی شکل بگیرد تا بتوانیم سیاست هایی که در این سند تبیین شده است را عملیاتی و اجرایی کنیم که در بحث اشتغال، معیشت و جوامع روستایی موثر خواهد بود.
این مقام مسئول با بیان این که بر اساس تبصره ۱۹ قانون بودجه می توان برخی از پروژه ها را به بخش خصوصی واگذار کرد، افزود: امسال از محل تبصره ۱۹ برای استان ۸۳ میلیارد تومان اعتبار داریم بنابراین باید پروژه هایی که برای بخش خصوصی جاذبه دارد و این بخش می تواند آن را مدیریت کند، به آن ها سپرده شود.
عرب اول با تاکید بر لزوم تقویت بخش خصوصی در جهت تحقق اهداف، اذعان کرد: پروژه های قابل واگذاری، احصا و مصوب شده است، به جد پیگیر تحقق این موضوع هستیم که فنی و حرفه ای در این بخش می تواند نقش موثری ایفا کند.
وی گفت: با توجه به توسعه سواحل مکران نگاهمان به چابهار، کنارک و مکران باید تغییر کند و با الزاماتی که در سند توسعه سواحل مکران برای فنی و حرفه ای متصور شده اند، ایجاد مرکز بین المللی و جامع آموزش فنی و حرفه ای در این منطقه ضروری است که باید مدلی برای آن تعریف شود تا با مشارکت سازمان های مختلف این طرح مصوب و فاز بندی شود که آمادگی تامین اعتبار برای تحقق این مهم وجود دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: سند توسعه سواحل مکران به همه وزارتخانه ها ابلاغ شده است و یک ظرفیت در همه ابعاد است که باید از این فرصت استثنائ به صورت ویژه استفاده کرد.
عرب اول با بیان این که امسال سیاست توزیع اعتبار تغییر کرده است، گفت: پیشران های توسعه استان بر اساس مطالعات آمایش سرزمین مشخص شده که شامل چهار فصل آب، راه، انرژی، عمران شهری و روستایی است و در توزیع اعتبارات با اولویت بندی این فصول اقدام کردیم.
وی افزود: اعتبارات فنی و حرفه ای تا پایان سال تقویت و برای جایگزینی خودروهای اسقاطی و خارج از رده حتما تدبیر می شود، برای تجهیز خوابگاه ها نیز امکان همکاری وجود دارد، البته با این شرط که منتج به راه اندازی شود.
این مقام مسئول با بیان این که از محل اعتبارات توسعه دولت الکترونیک در زمینه زیرساخت های مورد نیاز می توان کمک کرد، گفت: در سال گذشته عملکرد فنی و حرفه ای در استفاده از اعتبارات کمک های فنی و اعتباری و همچنین بند و تبصره ۵ قانون بسیار مناسب بود و جای تشکر دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.