جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 600 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 81×
اظهار نظرهای غیر معقول موجبات فرصت سوزی ست/به قلم دکتر غلامعلی خمر
08 دسامبر 2020 - 5:12
شناسه : 2359
بازدید 785
2
روایت تاریخی طرح تقسیم پهناورترین استان ایران که که عمری بیش از یک دهه دارد بحدی تکراری و فرسایشی شده است که موجبات دلسردی و افسردگی بسیاری از نخبگان و دلسوزان شمال و جنوب استان را فراهم ساخته است
ارسال توسط :
پ
پ

” تقسیم استان سیستان و بلوچستان ”
جرقه ای بر بشکه باروت توسعه منطقه
یا تسلسل باطل و توسعه توسعه نیافتگی جنوبشرق ایران.
روایت تاریخی طرح تقسیم پهناورترین استان ایران که که عمری بیش از یک دهه دارد بحدی تکراری و فرسایشی شده است که موجبات دلسردی و افسردگی بسیاری از نخبگان و دلسوزان شمال و جنوب استان را فراهم ساخته است.

به نظر میرسد که برای اینچنین اقدام مفید و تاثیرگذاری نیاز به بحث و تحلیل آنچنان پیچیده کارشناسی نیست که برای توجیه و ضرورت این تقسیم، قلمفرسایی یا اظهار نظرهای اظهر من الشمس کنند.
میدانیم که :
استان سیستان و بلوچستان به تنهایی از صد کشور دنیا و مجموع چهار کشور اروپایی وسیعتر است.
در مقام مقایسه وسعت با دیگر استانهای ایران می بینیم که استان سیستان و بلوچستان بیش از سی برابر یک استان دیگر( البرز) وسعت دارد و…
اینکه وسعت عامل بازدارنده توسعه منطقه ای می باشد یا خیر ؛ با یک مقایسه ساده میتوانیم به رابطه معکوس وسعت و توسعه استان های کشور پی ببریم( وسعت بیشتر ، توسعه کمتر).

در واقع نسخه تقسیم استان های پهناور برای ایجاد و تحول توسعه و عدالت جغرافیایی در ایران جواب داده است و در حال حاضر میتوان به تجویز این نسخه برای بهبود حال بد منطقه جنوبشرق ایران خوشبین بود.

مزایایی که بر تقسیم استان سیستان و بلوچستان مترتب است و بوسیله کارشناسان و نخبگان به صور مختلف ارائه شده به طور اجمال ( تشریح کامل موارد در حوصله این مقال نیست) عبارتنداز:
-ایجاد ردیفهای مستقل مالی و بودجه‌ای
– توسعه زیر ساختها، توسعه عمرانی ، تجهیزاتی و رفاهی
– ارتباط بلا فصل با مرکز حکومت
ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم
-افزایش اختیارات برای محرومیت زدایی
-کمک به ماندگاری جمعیت و ایجاد تعادل بین فضا و فعالیت
-افزایش میزان مشارکت و تقویت سرمایه‌های اجتماعی
– تقویت و چسبندگی بیشتر خرده فرهنگ های محلی
– توسعه تجارت و تبادلات مرزی
-توسعه‌ ادارات کل و شعبات بانکی و اعتباری و تجاری
– رونق ساخت و ساز و افزایش قیمت اراضی
افزایش نقش مردم منطقه در مدیریت های محلی، منطقه ای و کشوری
و ….
اما در مقابل هزاران دلیل منطقی و مستند، مخالفین تقسیم استان بر ” کاهش سطح همکاریهای بین منطقه ای ” یا “کاهش قدرت نمایندگان استان ” و شاید مهمترین دلیل برای مخالفتشان ” جدایی اقوام مختلف استان از همدیگر ” باشد، تاکید می کنند.
همه میدانیم که مرزهایی همچون مرزهای استانی، شهرستانی، شهری و حتی نواحی درون شهری بر عکس مرزهای کشوری و ملی ؛ از کم اهمیت ترین مرزها می باشند که تنها قلمرو مدیریت و نظارت محلی و منطقه ای را از هم جدا میکنند و هیچ نقش مثبت یا منفی در انشقاق یا تفکیک اجتماعی یا سیاسی ندارند.
انتقادات دیگر وارده به این طرح نه تنها عیب نیست بلکه با عنایت به ایجاد رقابت بین منطقه ای میتواند به عنوان کاتالیزور،موتور محرکه و ابزاری کارآمد جهت توسعه پایدار به کار گرفته شود.

به نظر میرسد که وقت آن رسیده تا مسئولان و مدیران ارشد نظام ونمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با پیگیری صادقانه و تصویب آن به آرزوی چندین ساله مردم غیور سیستان و بلوچستان جامه عمل بپوشانند و با اظهار نظرهای غیر معقولانه ای همچون ” نیاز به کار کارشناسی ” یا ” مغایرت با اصول قانون اساسی ” و … فرصت سوزی نکنند چرا که فردا هم در محضر خداوند بایستی پاسخگوی ظلم و اجحافی که به ولی نعمتانشان کردند، باشند ؛ هم باید در مقام مدیر و نماینده در محضر مردم پاسخگو باشند.
هر چند مردم مظلوم و فهیم استان نیز این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که با توجه به عملکرد و فعالیت‌های دست اندرکاران، مسئولان و ذی نفوذان حال حاضر ،پاسخشان را در مقام و فرصتی مناسب، قاطعانه بدهند.
وَمَکَروا وَمَکَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَیرُ الماکِرینَ

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.