سه شنبه, ۵ مهر , ۱۴۰۱ 2 ربيع أول 1444 Tuesday, 27 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 828 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
نامه سرگشاده مانیا یزدیان به معاون دفتر حقوقی راه آهن جمهوری اسلامی ایران
27 ژانویه 2021 - 14:38
شناسه : 2735
بازدید 1221
5
از آنجا که همه در خصوص سلامت جامعه در ابعاد مختلف آن مسئولیت داریم بر آن آمدم تا با ذکر چند نکته رسالت خویش به عنوان یک فعال اجتماعی را ایفا نموده که حضرتعالی نیز در خصوص نشر آثار دیگران به نام خود تجدید نظر نمایید
ارسال توسط :
پ
پ

نامه سرگشاده مانیا یزدیان به معاون دفتر حقوقی راه آهن جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای صالح سرحدی معاون محترم دفتر حقوقی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی

با سلام

از آنجا که همه در خصوص سلامت جامعه در ابعاد مختلف آن مسئولیت داریم بر آن آمدم تا با ذکر چند نکته رسالت خویش به عنوان یک فعال اجتماعی را ایفا نموده که حضرتعالی نیز در خصوص نشر آثار دیگران به نام خود تجدید نظر نمایید.

حضرتعالی با نشر مطلبی با نام ابطال عقد در یکی از نشریات محلی به نام خود حقوقی را ضایع نموده اید که جایگاه شما را به عنوان معاون حقوقی یک سازمان مهم با چالش روبه رو می سازد.

این کرسی ها نیستند که به افراد وجهه می دهند بلکه آدم ها با رفتار و منش خود به موقعیت هایی که در آن قرار گرفته اند ارزش می بخشند. متاسفانه نگارنده به طور اتفاقی متوجه کپی خط به خط مقاله ابطال عقد با نوشته های منتشر شده از سوی سایت های دادگستری خراسان رضوی و وکالت آنلاین شدم. این چنین رفتارهایی در عرصه های فرهنگی غیر قابل بخشایش است و سرقت ادبی نامیده می شود. در دنیای اندیشه افراد سال ها تلاش می کنند تا در یک یا چند حوزه متخصص شده و بتوانند در آن باره خلق اندیشه کنند. حال افرادی به هر دلیل چه ارتقای شغلی و چه معرفی خود به عنوان یک نخبه پژوهش، نوشته های دیگران را با یک تغییر نام متعلق به خود سازند با ورود غیر قانونی به منزل شخصی افراد با هدف سرقت تفاوتی ندارد و هر دو تصاحب مال غیر است. مادامی که حق تالیف در جامعه ای نهادینه و به رسمیت شناخته نشود هیچکس امنیت ندارد و همواره سرقت ادبی وجود خواهد داشت. اشاعه چنین فرهنگی نه مرود تایید قانون و نه عرف جامعه اسلامی ایران و نه هر جامعه مدرن دیگری ست. حضرتعالی به دلیل جایگاهی در آن قرار گرفته اید مورد تأیید نشریات استانی هستید و آنها تصور نمی کنند که مطلبی که متعلق به فرد یا یک مجموعه باشد با حذف نام متعلق به خویش سازید. نشر عقد ابطال به نام حضرتعالی برای نگارنده این تصور را به وجود آورده که سایر مقالاتی که به نام شما نشر شده کپی مطالب دیگران است. در هر صورت توقع می رود در این خصوص توضیحاتی دهید و رسما از نشریات استانی و افرادی که مقالات دیگران را با نام حضرتعالی به عنوان یک استاد دانشگاه خوانده اند عذر خواهی نمایید. برای داشتن رفتار صادقانه و حرفه ای در عرصه ی فرهنگ هیچگاه دیر نیست و راه تحقیق و پژوهش برای هر علاقمندی باز است.

مانیا یزدیان

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.