چهارشنبه, ۸ تیر , ۱۴۰۱ 30 ذو القعدة 1443 Wednesday, 29 June , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 790 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 91×
بازخوانی اظهارات چهره های سرشناس اهل سنت/برگی ماندگار در تاریخ
21 فوریه 2021 - 14:30
شناسه : 2849
بازدید 4054
3
چهره های سرشناس اهل سنت با اشاره به خدمات وحدت گرایانه انقلاب اسلامی، گفتند: آنچه که در طول این ۴۰ سال در مناطق سنی نشین رخ داده در مناظق شیعه نشین صورت نگرفته است و این نشان دهنده توجه عظیم جمهوری اسلامی به اهل سنت است.
ارسال توسط :
پ
پ

انقلاب تحولی عظیم را در توجه به اهل سنت رقم زد

 

چهره های سرشناس اهل سنت ایران با اشاره به خدمات وحدت گرایانه انقلاب اسلامی، گفتند: آنچه که در طول این ۴۰ سال در مناطق سنی نشین رخ داده در مناظق شیعه نشین صورت نگرفته است و این نشان دهنده توجه عظیم جمهوری اسلامی به اهل سنت است.
به گزارش #افق_سیستان به نقل از خبرگزاری شبستان در تاریخ سوم آذرماه سال ۱۳۹۷ قریب به دوسال پیش در سی و دومین نشست «شنبه های انقلاب» با موضوع «وحدت مذاهب اسلامی» و با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی چهل سال انقلاب اسلامی در دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در امور اهل سنت برگزار شد.

در این مراسم، اساتید و صاحب نظرانی، چون آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام محمد حسن زمانی، دبیر کنگره بین المللی مقابله با خطر اندیشه های تکفیری و مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور، ماموستا محمدامین راستی، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه موقت سنندج، آخوند عبدالباسط نوری زاد، امام جمعه گنبد کاووس و قاضی دادگستری استان گلستان، شیخ خلیل افرا، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و رئیس شورای افتاء و روحانیت اهل سنت استان بوشهر و امام جمعه موقت کنگان، خانم حمیرا ریگی، فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان، حسین اکبری، معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، مولوی اسحاق مدنی، استاد برجسته حوزه و دانشگاه و عضو شورای عالی مجمع التقریب و مشاور اسبق امور اهل سنت ریاست جمهوری، دکتر مصطفی ذوالفقارطلب، مشاور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، حجت الاسلام کاظم لطفیان، دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی و دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور و جمع دیگری از کارشناسان و نخبگان، دستاوردهای چهل سال انقلاب اسلامی در این حوزه را بیان کردند.

 

قبل از انقلاب یک پزشک اهل سنت در کشور نبود

در این نشست، مولوی «اسحاق مدنی» در سخنانی اظهار کرد: یکی از خدمات مهم جمهوری اسلامی ایجاد وحدت و برادری میان اهل سنت و تشیع بوده است.

 

عضو شورای عالی مجمع التقریب و مشاور اسبق امور اهل سنت ریاست جمهوری با بیان این که دشمنان امروز جمهوری اسلامی نیمه خالی لیوان را بزرگ می کنند و درصدد اختلاف بین شیعه و سنی هستند گفت: این یک بی انصافی است که ما خدمات انقلاب را نگوییم و ما باید نیمه پر لیوان را هم ببینیم چراکه دستاوردهای انقلاب در مناطق اهل سنت زیاد بوده است.

 

مدنی تاکید کرد: به اعتقاد من آنچه که در طول این چهل سال در مناطق سنی نشین رخ داده در مناظق شیعه نشین صورت نگرفته است و این نشان دهنده توجه عظیم جمهوری اسلامی به اهل سنت است.

 

وی همچنین افزود: در زمان انقلاب کارهای جهادی در مناطق سنی نشین توسط جوانان شیعه صورت گرفت اما این جوانان جهادی توسط عوامل کوردل بیگانه ترور شدند و هدف این عوامل دور کردن شیعیان از اهل سنت بوده است.

 

نماینده سابق اهل سنت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قبل از انقلاب چیزی به نام جاده آسفالتی در سیستان و بلوچستان وجود نداشت که نمونه آن جاده خاش – سراوان بود و این جاده یک شهر را به شهرستان و صل می کرد و جزو جاده های اصلی به حساب می آمد ولی این جاده خاکی بود اما به برکت انقلاب اسلامی تمام جاده های خاکی آسفالت شدند.

 

مدنی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در مناطق سنی نشین ادامه داد: قبل از انقلاب تعداد دبیرستان ها در استان سیستان و بلوچستان ۳ یا ۴ دبیرستان بود اما اکنون این تعداد افزایش یافته و در هر یک از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ۳ یا ۴ دانشگاه ساخته شده است.

 

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب در سیستان و بلوچستان حوزه های علمیه اهل تسنن وجود نداشت وافراد برای تحصیل به کشور پاکستان می‌رفتند اما باز به برکت انقلاب اسلامی حوزه های علمیه در سیستان و بلوچستان ایجاد شد و این استان مانند استان قم که مرجع شیعیان است مرجع اهل تسنن شده است.

 

نماینده اهل سنت در مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: در دروان پهلوی، یک فرد با مدرک دیپلم در سیستان و بلوچستان وجود نداشت و در آن دوران فقط یک بیمارستان در سیستان و بلوچستان بود که یک پزشک بومی در آن حضور نداشت اما اکنون بعد از انقلاب در هر شهر این استان یک بیمارستان مجهز و پزشکان حاذق و ماهر بومی که بخش اعظم آن را اهل سنت تشکیل می دهند، مشغول به کار هستند.

 

وی گفت: به برکت انقلاب اسلامی به این مناطقی چون سیستان و بلوچستان توجه شایانی شد و در طول این ۴۰ سال پیشرفت قابل توجهی رخ داده است.

 

مدنی با اشاره به شرایط سخت حاکم بر استان هرمزگان در دوران پهلوی گفت: قبل از انقلاب، مردم استان هرمزگان برای آب آشامیدنی از گودال هایی که ایجاد کرده بودند و با جمع آوری آب باران استفاده می کردند؛ در آن دوران مردم مرزی اهل تسنن برای استحمام از آب شور دریا و برف استفاده می کردند و هیچ لوله کشی آب و برق در این استان ها نبود اما اکنون و بعد از انقلاب اسلامی تمام استان های سنی نشین از لوله کشی آب و برق برخوردار شدند.

 

استاد برجسته حوزه و دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: این را باید منصفانه گفت که انقلاب همان نگاهی که به مناطق شیعه نشین داشته به مناطق سنی نشین هم داشته است.

 

برابری شیعه و سنی در عرصه سیاسی نظام جمهوری اسلامی/ایران اسلامی بدون ترک، فارس،عرب،بلوچ،کرد،لرو ترکمن معنا ندارد

 

«حمیرا ریگی» نیز در بخشی از سی و دومین نشست شنبه های انقلاب، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، استقرار دین اسلام و مردم سالاری دینی در کشور بوده است، به برکت انقلاب اسلامی همه برادران شیعه و سنی از مناسبات و جایگاه برابری در عرصه سیاسی برخوردار هستند.

 

فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان فرمانداران و شهرداران و حتی مدیران دولتی از اهل سنت هستند و هیچگاه در جمهوری اسلامی اهل سنت از مقام های دولتی کنار گذاشته نشده اند.

 

ریگی تاکید کرد: مردم اهل سنت همیشه پای نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده اند که آن را می توان در حضور ۷۵ درصدی مردم در انتخابات و رای ۷۲ درصدی به دولت منتخب مشاهده کرد.

 

فرماندار شهرستان قصر قند افزود: حضور ۲۰ نماینده مردم اهل سنت در مجلس شورای اسلامی و تشکیل فراکسیون اهل سنت در مجلس نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران یک نظام آزاد و مردمی است.

 

ریگی تصریح کرد: در نظام جمهوری اسلامی هیچ تفاوتی بین اهل سنت و تشیع نیست و همه باهم برادر و برابر هستند و در کنار هم از میهن اسلامی دفاع می کنند که نمونه آن را می توان در دفاع ۸ ساله از کشور مشاهده کرد.

 

وی با بیان این که در ایران شیعه و سنی برابر و مساوی هستند ادامه داد: ایران اسلامی بدون ترک، فارس، عرب، بلوچ، کرد، لر و ترکمن معنا ندارد و همه این اقوام در زیر پرچم جمهوری اسلامی متحد و واحد هستند.

 

فرماندار شهرستان قصر قند تاکیدکرد: جمهوری اسلامی ایران می تواند الگوی بسیار مناسبی برای مسئله وحدت برای جهانیان باشد که همه مذاهب و اقوام حول یک نظام اسلامی متحد هستند.

 

وی ادامه داد: امروز تمام مردم ایران که در مذاهب مختلف هستند ثابت کرده اند که برابر نقشه های دشمنان با تمام قوا ایستاده اند و با وحدت خود تمام نقشه های آنها را نقشه برآب کرده اند.

 

ریگی همچنین با بیان این مورد که مسئله قدس مسئله اول جهان اسلام است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ثابت کرده است که شیعه و سنی برایش فرقی ندارد و هرجا که مظلومی کمک بخواهد آماده است.

 

فرماندار شهرستان قصر قند در پایان سخنان خود گفت: این یک دستاورد بزرگی برای نظام اسلامی است که حدود ۴۰۰ زن در انتخابات شورای شهر سیستان و بلوچستان شرکت می کنند که نتیجه آن این است که هیچ فرقی در این زمینه بین مردان و زنان نیست.

 

۴۰۳ واحد دانشگاهی در مناطق سنی نشین وجود دارد/در دروان پهلوی تدریس دروس دینی اهل سنت در مدارس ممنوع بود

 

«مصطفی ذوالفقار طلب» نیز در بخشی از این نشست، اظهار داشت: یک جامعه توسعه یافت جامعه ای است که متمدن و تمدن ساز باشد.

 

مشاور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی ادامه داد: جامعه ایرانی جامعه ای است که قبل از اسلام تمدن گرا بوده اما باید این را بیان کرد که جامعه ایرانی- اسلامی پس از انقلاب اسلامی تشکیل شد و دستاوردهایی در مناطق قومی و مذهبی داشته است.

 

ذوالفقار طلب تاکید کرد: انقلاب در بعد آموزش و پژوهش دستاوردهایی داشته و دارد مثلا تعدادی دانشگاه در مناطق قومی و مذهبی مانند آذربایجان غربی، کردستان، گلستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه و گلستان تاسیس کرد.

 

وی اضافه کرد: ۲۷۹۲ واحد دانشگاهی در سراسر کشور داریم که حدود ۴۰۳ واحد آن به مناطق سنی نشین اختصاص دارد.

 

مشاور رئیس جمهور با بیان این که بعد از انقلاب به اهل سنت توجه ای بسیار شده است گفت: ۱۵۲ نشریه و رسانه بنابر آمار وزارت ارشاد با مدیر مسئولی اهل سنت که شاید بعضی از آن ها آنچنان فعال نباشند اما ۱۰۰ نفر از ناشران اهل سنت فعال هستند.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی توجه شایانی نسبت به ادبیات اقوام داشته است و توانسته است برای پاسخ به نیازهای فرهنگی و مدهبی اقوام و مذاهب رشته هایی در دانشگاه ها برای آنها ایجاد کند مانند رشته ادبیات کردی در استان کردستان.

 

ذوالفقارطلب گفت: تدریس معلمان اهل سنت در مناطق شیعی نشین و معلمان شیعی در مناطق اهل سنت، بیانگر مودت و محبت و اعتماد بین پیروان دو مذهب تشیع و تسنن است.

 

وی ادامه داد: رشته فقه شافعی قبل از انقلاب فقط در دانشگاه تهران بود اما بعد از انقلاب اسلامی یک دانشگاه مجزا به نام مذاهب اسلامی در قم تشکیل شد.

 

این استاد دانشگاه گفت: در توصیه ای که رئیس جمهور در سال ۹۵ ابلاغ کردند این بود که باید در مناسبات دولتی حتما از شایستگان اهل سنت استفاده شود.

 

به برکت انقلاب اسلامی،۱۲ مدرسه دینی در استان بوشهر تاسیس شده است

«شیخ خلیل افرا» در بخش دیگر این نشست اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِیدًا؛ ای اهل ایمان، متّقی و خدا ترس باشید و همیشه به حقّ و صواب سخن گویید.» و در آیه دیگری می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ؛ ای مؤمنان، هر گاه فاسقی خبری برای شما آورد تحقیق کنید، مبادا از روی نادانی به قومی رنجی رسانید و سخت از کار خود پشیمان گردید.»

 

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و رئیس شورای افتاء و روحانیت اهل سنت استان بوشهر و امام جمعه موقت کنگان اضافه کرد: سوال من این است آیا اهل سنت در نظام مقدس جمهوری اسلامی که ۴۰ سال از عمر با برکت خود را سپری کرده است، در حریت و آزادی نبوده است؟ از افرادی که جمهوری اسلامی را زیر سوال می برند می پرسم که آیا اهل سنت در ایران در مضیقه است و نسبت به آنان بی عدالتی می شود؟ در جواب باید گفت خدمات و دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه اهل سنت بیشتر از شیعیان است و این خدمات در دو بخش مادی و معنوی وجود داشته است.

 

افرا با اشاره به اینکه در استان بوشهر قبل از انقلاب اسلامی هیچ مدرسه علمیه ای برای اهل سنت وجود نداشت، گفت: برای تحصیل علوم دینی باید به استان های فارس و هرمزگان می رفتیم که در آنجا نیز تنها ۴ مدرسه وجود داشت اما بعد از انقلاب اسلامی از سال ۷۳ تا به امروز، ۱۲ مدرسه دینی در استان بوشهر تاسیس شده است و مدارس دینی استان های فارس و هرمزگان نیز به ۳۵ مدرسه افزایش یافته است که در مجموع در کل کشور ۳۵۸ مدرسه دینی برای اهل سنت وجود دارد که بسیار باشکوه و زیبا هستند.

 

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با اشاره به اینکه فعالیت های مدارس دینی اهل سنت تحت برنامه ریزی و نظارت شورای برنامه ریزی این مدارس روز به روز درحال پیشرفت است، گفت: در جنوب ایران رشته های تخصصی شریعت و فقه و اصول، در قالب دانشگاه های علوم و تفاسیر ارائه می شود و این به برکت نظام جمهوری اسلامی است.

 

وی اضافه کرد: خدا را شاکریم که امروز در راس رهبری حکومت اسلامی ایران یک فقیه جامع الشرایط به نام امام خامنه ای حضور دارد که به دستور ایشان در سال ۸۶ شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت در کشور تاسیس شد که در استان های مختلف دارای دفتر است و با معاونت های مختلف اعم از آموزش، فرهنگی، مالی، نظارت و ارزیابی و … شبانه روزی در حال خدمت رسانی به اهل سنت است.

 

افرا گفت: ۱۱ هزار طلبه اهل سنت در حال تحصیل در این مدارس دینی هستند که ۲ هزار مدرس مشغول هدایت و آموزش آنها هستند.

 

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با اشاره به خدمات انقلاب اسلامی به مساجد اهل سنت، گفت: قبل از انقلاب اسلامی تنها ۴۵ مسجد اهل سنت در استان بوشهر وجود داشت که بعد از انقلاب ۱۵۰ مسجد جدید نیز تاسیس شد که با ساخت و ساز و تعمیرات صورت گرفته، این مساجد زیبایی هایی بسیاری دارند و در مجموع نیز ۱۷ هزار مسجد اهل سنت در کشور فعال است.

 

وی با اشاره به سفر خود به همراه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب به کشور اندونزی تصریح کرد: در این کشور طی مصاحبه با خبرگزاری رسمی جاکارتا و همچنین در جمع رجعت العلما و جمعیت العلمای این کشور از تعداد مساجد، مدارس دینی و نماز جمعه های اهل سنت در ایران گفتم که موجب تعجب همگان شد زیرا در شبکه های رادویی و تلویزیونی آنان توسط انسان هایی از خدا بی خبر و بی تحقیق، بدون سند گزارش هایی علیه ایران اسلامی پخش می شود و از وضع بد اهل سنت در کشور خبر می دهند که این مطالب ما با استقبال آنان مواجه شد و تقاضا کردند که در نماز جمعه این کشور خطبه بخوانم و از این رویدادهای ایران گزارشی ارائه کنم.

 

افرا ادامه داد: در این خطبه از مردم و علمای این کشور دعوت کردم تا به ایران سفر کنند و از این امکانات اهل سنت بازدید کنند، همچنین در کشور سریلانکا نیز در جمعیت العلمای آنها گزارشی از این امکانات ارائه دادم که بازهم تعجب آنان را ایجاد کرد.

 

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت افزود: نماز جمعه اهل سنت در ایران با دیگر کشورهای جهان متفاوت است، در این نماز جمعه برخلاف دیگر کشورها که خطیب اجازه حرف زدن از آمریکا و اسرائیل را ندارد و اگر حرفی بزند فردای آن روز امنیت و اجازه حضور در کشور را ندارد، خطیب جمعه در حریت و آزادی کامل امکان بحث سیاسی دارد.

 

وی گفت: وحدت موجود در ایران برگرفته از مشورت و برنامه ریزی است و علاوه بر وحدت میان شیعه و سنی شاهد تعاون میان دو هستیم به طوری که اگر در یک منطقه مسجدی برای اهل سنت ساخته شود، شیعیان کمک می کنند و اگر در جایی برای شیعیان بنایی احداث شود، اهل تسنن کمک می کنند که موجب انس و الفت قلوب میان مسلمانان می شود.

 

افرا افزود: اعتصام به حبل الله به معنای چنگ زدن به قرآن، کعبه و پیامبر(ص) است و باید این اعتصام را داشته باشیم تا متفرق نشویم.

 

رئیس شورای افتاء و روحانیت اهل سنت استان بوشهر گفت: به آنان که خدمات ایران اسلامی به اهل تسنن را زیر سوال می برند می گویم: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِیدًا؛ ای اهل ایمان، متّقی و خدا ترس باشید و همیشه به حقّ و صواب سخن گویید.» یعنی سنجیده و دقیق صحبت کنید زیرا اگر انسانی سخن چین و فاسق از ایران برای شما گزارش می دهد، هدف وی را بشناسید زیرا هدف آنان چیزی جزء حسادت نیست.

 

وی افزود: ما دو نوع دشمن داریم یک دشمن عمومی که آمریکا و اسرائیل هستند و دشمن دیگر خودی است که حسادت می کند و زمانی که وحدت و انسجام کشور را می بیند، از روی حسادت به دنبال تفرقه افکنی می رود و العیاذ بالله اگر این وحدت از بین برود، امنیت از دست خواهد رفت و این نمازهای جمعه و مساجد را ازدست خواهیم داد.

 

افرا در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: از خداوند می خواهیم این وحدت ، اخوت و برادری میان مسلمانان را در ایران مستدام و پایدار نگه دارد و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری عنایت فرماید.

 

حضور ۲۰ نماینده اهل سنت در مجلس شورای اسلامی به برکت انقلاب اسلامی

 

«آخوند عبدالباسط نوری زاد» نیز در ادامه این نشست طی سخنانی اظهار کرد: اساس دین اسلام بر مبنای توحید به معنای یکتاپرستی است که این مهم وحدت کلمه و اخوت میان مسلمانان را ایجاد می کند.

 

امام جمعه گنبد کاووس و قاضی دادگستری استان گلستان ادامه داد: آرزوی دیرینه تمامی مسلمانان ایجاد یک حکومت اسلامی بوده است و امروز انقلاب اسلامی این آرزو را محقق کرده است لذا از این جهت خداوند را شاکریم که انقلاب، کشور و قوانین ما را اسلامی کرده است.

 

نوری زاد گفت: پیامبر(ص) در اواخر عمر شریف خود در روایتی فرمودند که به خداوند ایمان بیاورید و به یکتاپرستی معتقد باشید و میان خود اختلاف نداشته باشید و از ولی امر خود اطاعت و پیروی کنید که در این صورت عزت دینا و آخرت نصیب شما خواهد شد.

 

امام جمعه گنبد کاووس افزود: خداوند نعمت اسلام و انقلاب را به ما اعطا کرد تا در جهت پیشبرد اهداف دین مبین اسلام بتوانیم گامی برداریم.

 

وی با اشاره به اینکه خدمات انقلاب اسلامی به جامعه اهل سنت قابل شمارش نیست، افزود: قبل از انقلاب اهل سنت از امکاناتی برخوردار نبودند اما بعد از انقلاب اسلامی خدمات بسیاری به اهل سنت ارائه شد که یکی از آنها آزادی و امکان تاسیس احزاب سیاسی و صنفی بود تا آنان نیز بتوانند برای جامعه مسلمین مفید باشند.

 

نوری زاد اضافه کرد: در دانشگاه های گنبد کاووس تدریس زبان عربی و ادبیات عرب به عنوان چند واحد درسی انجام می شود که این امر بسیار با برکت است که موجب شده جوانان اهل سنت ترکمن بتوانند در عرصه سیاسی کشور نیز حضور یابند و در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی سهمی ایفا کنند.

 

امام جمعه گنبد کاووس تصریح کرد: براساس اصل ۶۴ قانون اساسی اهل نست نیز می توانند همچون دیگر هموطنان برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی کاندید شوند که در حال حاضر ۲۰ نماینده اهل سنت در مجلس حضور دارد که از ۷ نماینده مجلس استان گلستان نیز ۳ نفر آنان اهل سنت است و این یکی از نعمت های انقلاب اسلامی است.

 

وی اضافه کرد: براساس ماده ۳ و ۸ قانون اساسی اهل سنت در صورت برخورداری از شرایط امکان حضور در مجلس خبرگان و مشارکت در امر انتخاب رهبر جامعه اسلامی را نیز دارند و امروز چند تن از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری اهل تسنن هستند.

 

نوری زاد ادامه داد: یکی از خدمات انقلاب اسلامی برپایی شوراهای حل اختلاف در هر منطقه است تا در کنار محاکم قضایی برای حل و فصل موضوعات اختلافی تصمیم گیری کنند که در مناطق سنی نشین، ۹۰ درصد شوراهای حل اختلاف متشکل از معتمدین و افراد با سواد اهل سنت واجد شرایط است.

 

قاضی دادگستری استان گلستان گفت: در بسیاری از محاکم قضایی کشور دارای قاضی اهل سنت است که حتی این افراد موارد اختلافی شیعیان را قضاوت می کنند و در موضوعات احوال شخصی مانند طلاق، نفقه، ارث و … براساس قانون اساسی طبق احکام هر مذهب تصمیم گیری می شود و اگر قاضی متناسب در منطقه وجود نداشته باشد، قاضی از شورای افتاء نظرخواهی می کند و بعد رای صادر می کند.

 

وی تصریح کرد: دشمن همواره تلاش کرده است تا میان مردم و حاکمیت فاصله ایجاد کند و در این راستا برنامه ریزی بسیاری برروی مناطقه اهل سنت داشته است اما با همت مسئولین و تلاش مردم اهل تسنن تاکنون دشمن ناکام مانده و ناامید شده است.

 

نوری زاد با اشاره به خدمات رسانه ملی به اهل تسنن گفت: استان گلستان به عنوان یک منطقه مرزی دارای پیروان اهل تسنن بسیاری است که در اردوی و تلویزیونی استانی همچون برادران اهل تشیع امکان ترویج و تبلیغ احکام دینی برای ما نیز وجود دارد و به ویژه در ماه رمضان اجرای این برنامه ها با استقبال مردم مواجه می شود و در این زمینه رسانه ملی همکاری بسیاری خوبی با اهل سنت دارد.

 

قاضی دادگستری استان گلستان تصریح کرد: امروزه فرمانداران، رئیس ادارات و حتی رئیس بانک اهل سنت در کشور مشغول فعالیت است و این ها به برکت انقلاب اسلامی محقق شده استکه قبل از انقلاب به هیچ عنوان وجود نداشت اما دشمن تلاش دارد تا این خدمات را نادیده بگیرد و همه این ها را مدیون نظام و انقلاب اسلامی هستیم زیرا ما را بیدار کرد.

 

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی دین را برای ما تجدید کرد و امام خمینی(ره) را می توان مجدد دین نامید زیرا ما را بیدار کردند و امیدواریم ان شاء الله این برادری و کنار یکدیگر بودن را ادامه دهیم تا اهداف انقلاب اسلامی بیش از پیش محقق شود.

 

اگر در مسئله فلسطین مسلمانان متحد بودند هیچگاه اشغال نمی شد/عربستان با خرید تجهیزات پیشرفته ۱۵۰۰ میلیارد دلاری، در جنگ با یمن موفقیتی کسب نکرده است

 

اکبری با بیان اینکه کلمه وحدت یک کلمه ارزشمندی است اظهار داشت: امروزه علیه نظام اسلامی جنگ جهانی آغاز شده است که این جنگ در قبل از انقلاب هم علیه اسلام دیده می شد به طوری که زمان جنگ سرد بین لیبرالیسم و کمونیسم نیز این دو متحد علیه اسلام شدند.

 

معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، کارشناس نظام بین الملل و سفیر سابق ایران در لیبی ادامه داد: مسلمانان امروز باید با هم متحد باشند زیرا بسیاری از منابع طبیعی و راهبردی در کشورهای اسلامی وجود دارد که اگر متحد نباشند دشمنان به آنها رحم نخواهند کرد.

 

اکبری تاکید کرد: اگر در مسئله فلسطین مسلمانان با هم اتحاد داشتند، اشغال فلسطین رخ نمی داد و حتی کشورهای دیگر اسلامی دچار تجزیه نمی شدند.

 

این کارشناس نظام بین الملل ابراز کرد: تمدن نوین اسلامی در سایه وحدت محقق می شود و این که هنوز این تمدن محقق نشده است به دلیل آن است که هنوز غرب برای کشورهای اسلامی تصمیم گیری می کند.

 

وی با بیان این که اگر مسلمانان در زیر پرچم اسلام جمع شوند دچار هیچ اختلافی مانند تکفیر و … نمی شوند، گفت: داعش نمونه عینی این مسئله است که اعتقاد دارد مسلمانان دیگر کشورها از جمله ایران و ترکیه دشمنان اول آنهاست و بعد یهودی و مسیحی را دشمن دوم می دانند.

 

اکبری ادامه داد: برخی جمهوری اسلامی ایران را متهم به فتنه انگیزی در منطقه می کنند اما این آمریکا و غرب است که در منطقه به دنبال ایجاد فتنه و اختلاف است.

 

این کارشناس نظام بین الملل بیان کرد: انقلاب اسلامی با شعار وحدت از حضور مذاهب در کشور دفاع می کند و اگر حضور ایران در بوسنی و هرزگوین نبود تمام مسلمانان آن کشور نابود می شدند.

 

سفیر سابق ایران در لیبی اضافه کرد: آمریکا طی ۱۵ سالی که در عراق حضور داشت، نتوانست اختلافی بین شیعه و سنی ایجاد کند که این خود یک شکست بزرگ برای آنها به حساب می آید و اگر از مردم این کشور امروز سوال شود که چگونه از شر داعش رهایی پیدا کردید، آنها جریان مقاومت، کمک های انقلاب اسلامی و حشدالشعبی را نام می برند و نامی از ائتلاف آمریکایی و غربی نخواهند برد و حتی آنان را مسبب این دشمنی ها می نامند.

 

اکبری گفت: در لبنان نیز حزب الله افتخارش این است که در راستای جریان انقلاب اسلامی در حرکت است .

 

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه بزرگترین خریداران تجهیزات مدرن آمریکا و اروپا کشورهای عرب خلیج فارس مانند عربستان هستند که برای برقراری امنیت خویش این سلاح ها را خریدارای می کنند اما عربستان با خرید این تجهیزات پیشرفته با هزینه ۱۵۰۰ میلیارد دلاری در جنگ با یمن موفقیتی کسب نکرده است و در حالی که دولت این کشور سقوط کرده است، جوانان این کشور برای رهایی از استعمار ۸۰ ساله عربستان در حال تلاش و مبارزه هستند.

 

تمدن نوین اسلامی، تمدن غرب را به چالش کشیده است/ دشمنان با ایجاد تفرقه و اختلاف به دنبال جلوگیری از تحقق تمدن اسلامی هستند

حجت الاسلام «کاظم لطفیان» در بخش پایانی این نشست اظهارداشت: انقلاب اسلامی گذشته، حال و آینده امت اسلامی را به خوبی مشخص کرده است و دستاورد این انقلاب، احیای هویت اسلامی تحت عنوان تمدن نوین اسلامی است.

 

دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی و دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور اضافه کرد: مهمترین دستاورد و ثمره انقلاب اسلامی، احیای و بازیابی هویت اسلامی است که توانست اندیشه غرب را به چالش بکشد، به طوری که ریچارد رورتی از اندیشمندان غربی می گوید که تمدن آمریکا و پتانسیل آن به پایان رسیده است و مسلمانان ما را تحقیر کرده اند و به انسانی دیگر مبدل کرده اند و اندیشمند دیگری می گوید که انقلاب اسلامی منابع اقتصادی و سیاسی ما را تهدید نکرد بلکه شخصیت و نظریات ما را شکست داد.

 

لطفیان با بیان اینکه خداباوری، حق باوری، عدالت گستری، آزادی، امنیت، وحدت، ایثار و مقاومت از دستاوردهای تمدن نوین اسلامی است، تصریح کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری تمدن فضایی است که انسنان در آن از لحاظ مادی و معنوی امکان رشد داشته باشد تا به اهداف غایی خداوند دست یابد و این مهم در پرتو علم، اخلاق و اندیشه محقق می شود.

 

دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی افزود: تمدن نوین اسلامی که ایران در حال ایجاد آن است، رقیب اصلی تمدن غربی است و انقلاب تاکنون دو مرحله از آن یعنی نهضت اسلامی و جمهوری اسلامی را محقق کرده است و در مرحله سوم آن یعنی ایجاد تمدن اسلامی در حال تلاش است.

 

وی با اشاره به اینکه دشمن برای جلوگیری از تحقق این تمدن نوین اسلامی در تلاش برای ایجاد اختلاف و تفرقه است، گفت: رایس وزیر خارجه آمریکا می گوید که بوش نخاست بفهمد که سیاست از مذهب جدا نیست و نخاست بفهمد که تنها راه شکست ایران ایجاد جنگ های مذهبی در این کشور است و در نهایت نخاست بپذیرد که با این جنگ ها می توان بنیان های سیاسی ایران را به چالش کشید.

 

لطفیان ادامه داد: کلینتون دیگر وزیر خارجه زن آمریکا نیز در فضل ۱۸ کتاب خود پیرامون جمهوری اسلامی می گوید، زمانی که برخی از مردم ایران در سالهای گذشته در خیابان های این کشور در حال مبارزه بودند، ای کاش طدای خود را بر سر این کشور بالا می بردیم و ازنی فرصت استفاده می کردیم اما نکردیم و تنها میلیاردها دلار صرف کردیم تا میلیاردها نفر را در جهان آموزش دموکراسی در پی این اتفاقات دهیم.

 

دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی افزود: براساس نظر کارشناسان غربی ما دو نوع اسلام در جهان داریم یک اسلام خوب که تنها به دنبال عبادات فردی است و دیگری اسلام بد که به دنبال تمدن اسلامی و به چالش کشیدن تمدن غربی است که این نوع اسلام در هرجای جهان که پرچم عدات خواهی برافراشته شود، از آن حمایت می کند.

 

وی ادامه داد: اسلام آیینی فراگیر است که فراگیری آن نیز به شیعه و سنی ارتباطی ندارد بلکه اسلام جامعه بشری را به سمت اسلام ناب محمدی فرامی خواند و به وسیله این نگرش نیز تمدن غرب را به چالش می کشد.

 

لطیفیان افزود: اسلام بیش از هزاران سال است که با تمدن غربی رقابت می کند لذا در این رقابت غربی ها در تلاش هستند تا مردم را به سمت اسلام خوب دعوت کنند و در این جهت به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه افکنی هستند.

 

دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: امت اسلامی باید بداند که هرمسلمانی از دروازه شهادتین وارد دین اسلام می شود لذا جان، مال و ناموس آنها محترم است و هیچ کس حق دست اندازی به آن را ندارد لذا پدیده های شومی مانند تکفیری ها عملشان مورد قبول ما نیست، همچنین امت اسلامی هویت مشترک همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی است لذا همکان باید به سمت آن حرکت کنیم.

 

وی ادامه داد: آینده و سرنوشت امت اسلامی اعم از شیعه و سنی یکی است لذا هر حرکتی که به تفرقه افکنی منجر شود، مورد قبول نیست.

 

لطیفیان در پایان سخنان خود با اشاره به فعالیت های شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، خاطرنشان کرد: این شورا تنها شان خدمت رسانی برای علما، طلاب و اساتید اهل سنت دارد و دارای شان دیگری نیست و این مجموعه مانند مرکز مدیریت حوزه های علمیه برای شیعیان ایران است تا انسجام فعالیت ها را در این بخش ایجاد کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.