سه شنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۱ 6 جماد أول 1444 Tuesday, 29 November , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
بررسی پیشنهاد سوال برانگیز نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی/مصاحبه+تحلیل
11 مارس 2021 - 6:14
شناسه : 3001
بازدید 1831
3
چندی پیش خبری مبنی بر کاهش پنجاه درصدی تعرفه برق در رسانه های محلی و کشوری منتشر شد.در حالیکه بعد گذشت چند ساعت این مهم توسط خبرگزاری خانه ملت به چالش کشیده شد و مدتی هم رسانه های محلی به این موضوع پرداختند به همین جهت تحریریه افق سیستان با تجمیع و گردآوری همه اسناد و شواهد نسبت به شفاف سازی و اطلاع رسانی مخاطبین خویش اقدام نموده است.
ارسال توسط :
پ
پ


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی #افق_سیستان

در مورخ ۵ اسفند ۹۹ ویدیویی از طرح پیشنهاد

#حبیب_الله_دهمرده نماینده مردم #سیستان در مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی مبنی بر کاهش پنجاه درصدی تعرفه برق روستاهای فاقد گاز استان سیستان و بلوچستان منتشر شد که بسیاری از رسانه ها منجمله شبکه هامون و شبکه های سراسری یک،سه و خبر این مهم را بازتاب دادند که در نگاه اول بارقه هایی از جنس امید را در قلوب مردم این سامان زنده کرد؛

یکی از آن ویدیو ها که در پایین میتوانید آنرا مشاهده کنید گوینده خبر ضمن بازنشر  نطق حبیب الله دهمرده از پیشنهاد وی اینگونه یاد میکند:

(بعد از مشاهده ویدیو و دقت در جملات گوینده و سخنان حبیب الله دهمرده ادامه یادداشت را همراه ما باشید)

متن گوینده :

با پیشنهاد یکی از نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه و رای مجلس،پول برق روستاهای فاقد گاز در استان سیستان و بلوچستان برای سال آینده پنجاه درصد محاسبه خواهد شد.

اما در این ویدیو چند مورد مهم قابل بررسی و تأمل است که در این یادداشت همراه با دیگر شواهد و قرائن موجود به تحلیل آن میپردازیم.

ابتدا به ساکن گوینده از عنوان پیشنهاد به نام کاهش تعرفه برق برای روستاهای فاقد گاز در استان برای سال آینده سخن می‌گوید درحالی که طبق اطلاع رسانی های رسانه های حامی و نزدیک به نماینده مذکور، به نظر می‌رسد عنوان کاهش تعرفه برق از سال آینده صحیح باشد.

(بیان گوینده به گونه ای است که فقط این طرح برای سال آینده مصوب شده)

و اما هدف ما پرداختن به این اشتباه گوینده نبود و نیست و مقصود از اشاره به چنین اشتباهی از سوی گوینده در رسانه ملی و اخبار سراسری تنها به این جهت است که اخبار و گفته های منتشره از رسانه ملی وحی مُنزَل نیست و باید بدانیم که ممکن است هر رسانه و هر فردی اشتباه کند و اکتفا، اعتماد و استناد کورکورانه به صوت و ویدیو یا هر متنی بدون بررسی و تطبیق، عقلانی نیست.

کما اینکه دیدن و شنیدن این اشتباهات از رسانه های جمعی نیز طبیعی ست و به کَرّات همه شاهد آن بوده ایم و حال باید این مهم نیز بررسی گردد که رسانه ملی در این خصوص اشتباه کرده یا رسانه های محلی در نحوه اطلاع رسانی و یا هردو.

و اما مورد دوم نطق حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس است که اینگونه می‌گوید:

(برای آنکه نقل به مضمون نشود عین نطق ایشان با همان فرم و زبان عامه که بیان شده را مینویسیم)

نطق حبیب الله دهمرده:

در خواست من اینه که این استان بحث مثل جایی که روستاها مطرح بشه برقی را پنجاه درصد به حساب بیاد به جایی هم برنمیخوره شعار مام یه شعار انقلابیه که به مناطق محروم رسیدگی میشه

حال این نطق را اگر بدون زدن تیتر برای هر شنونده و بیننده ای پخش کنید توان تفسیر و برداشت صحیح و مطمئن بسیار سخت و غیرممکن خواهد بود اما قصد نداریم به این موضوع نیز بپردازیم و غرض از بیان و نوشتن نطق فقط این بود که طبیعتاً به این قسمت از نطق هم نمیتوان به تنهایی به عنوان سند و مدرک متقن و محکمه پسندی نگاه کرد.

پس با این تفاسیر، اگر هر صوت یا ویدیویی با استدلال اینکه چون از تلویزیون و یا رادیو پخش شده سندیت دارد را مستدل و متقن بدانیم بسیار ساده انگارانه رفتار کرده ایم و میبایست جهت موفقیت در اطلاع رسانی و فهم و تشخیص سره از ناسره در دیدگاه خود تجدیدنظری اساسی کنیم.

اما در ادامه ی این ویدیو بعد از سخنان حبیب الله دهمرده موضوع پیشنهاد طبق رسم همیشگی مجلس بر روی مانیتور نمایش داده میشود تا هم نماینده ای که طرح را پیشنهاد میدهد درستی آنچه خود پیشنهاد داده را ببیند و با متن پیشنهاد روی تبلت خویش تطبیق دهد و آنرا طبق متن لایحه برای سایرین تفسیر کند و هم دیگر نمایندگان با مشاهده موضوع و آدرس پیشنهاد، سریعاً به متونی که از لایحه در اختیار دارند مراجعه کنند و در صورت موافقت یا مخالفت، رای خویش را ثبت کنند.

پس برای فهم آنچه در آن تاریخِ مجلس رخ داده به بررسی متن نمایش داده شده بر روی مانیتور میپردازیم تا ببینیم حبیب الله دهمرده چه پیشنهادی را مطرح کرده و نمایندگان به چه چیزی رای داده اند!

در مانیتور صحن مجلس شورای اسلامی با این متن روبرو می‌شویم که در تصویر آن را در ذیل مشاهده میکنید :

متن پیشنهاد نمایش داده روی مانیتور از حبیب الله دهمرده:

اصلاح جزء-لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور-ماده واحده-تبصره ۶ قسمت ه‍ـ

و اکنون باید به متن لایحه بودجه مراجعه کنیم

یعنی همان کاری که نماینده پیشنهاد دهنده و نمایندگان حاضر در صحن موظف به انجام آن هستند تا بدانند که قرار است به چه چیزی رای دهند.

و اما متن لایحه بودجه تبصره ۶ قسمت ه‍ـ  را با یک جستجوی ساده در گوگل میتوان پیدا کرد .

ما ویدیوی این گشت و گذار در گوگل و متن بدست آمده را برای راحتی شما ضبط و تهیه کرده ایم که در زیر میتوانید ببینید:

 

پس با توجه به متن و آدرس قید شده در مانیتورِ صحن مجلس واضح و روشن است که آن لحظه از پیشنهاد حبیب‌الله دهمرده به عنوان کاهش پنجاه درصدی تعرفه بیمه مشترکین برق نام برده اند و نمایندگان هم به کاهش تعرفه بیمه رأی موافق داده اند.

و مورد بعدی اینکه خبرگزاری مجلس شورای اسلامی تحت عنوان خبرگزاری خانه ملت نیز از پیشنهاد حبیب الله دهمرده و تصویب آن در قالب همان کاهش پنجاه درصدی تعرفه بیمه مشترکان برق نام برده است که تصویر آن را نیز میتوانید در ذیل رؤیت کنید.

و مورد بعدی متنی ست که بعد از تصویب هر پیشنهاد نمایندگان در صحن ،معاونت قوانین مجلس آن را ثبت و ضبط می‌کند و در آن متن نیز متاسفانه همان کاهش تعرفه پنجاه درصدی بیمه مشترکان کتابت شده است که تصویر آن نیز در ذیل تقدیم تان میگردد.

و اما خبرنگار ما با توجه به شناختی که از همت و کارهای بزرگ حبیب الله دهمرده در اذهان همگان به ثبت رسیده به همه این شواهد و قرائن که نشان می‌داد پیشنهاد در خصوص کاهش تعرفه برق نیست و خروجی نیز چیز دیگری می‌باشد بسنده نکرد و در تماسی تلفنی با وی ضمن بیان آنچه مابین رسانه ها و مردم سبب ساز بوجود آمدن تصورات ضد و نقیضی شده خواستار روشن شدن موضوع شد.

حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: پیشنهاد من کاهش تعرفه برق بوده اما حال اگر که این اشتباه در مجلس پیش آمده در جهت رفع آن اقدام و تلاش خواهیم کرد.

خبرنگار ما در این تماس تلفنی راهکاری ساده را جهت ختم این قائله به نماینده خویش و نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد به این شکل که ایشان می‌توانند با استفاده از تبلتی که مجلس در همین رابطه در اختیارشان گذاشته تصویر پیشنهاد خویش را که وی از آن برخلاف سایر شواهد و قرائن و احتمالاً بر اساس یک سوءتفاهم یا اشتباه رسانه ای به عنوان کاهش پنجاه درصدی تعرفه برق نام میبَرد در دسترس رسانه ها و عموم مردم قرار دهند تا به راحتی درستی و نادرستی اسناد بر همگان مشخص شود.

اما حبیب الله دهمرده از پاسخ به چرایی عدم انجام اینکار و بررسی این راهکار ساده امتناع ورزید و مشغله کاری را مانع ادامه پاسخگویی خویش بیان نمود.

با بررسی همه این جوانب و چیدن پازلِ همه دلایل و مستنداتی که در بالا به آنها اشاره کردیم به نظر می‌رسد پیشنهاد کاهش تعرفه بیمه مشترکین برق پیشنهادی عجیب باشد!

چرا که طبق این پیشنهاد و رای موافق نمایندگان در ازای معافیت دهها تک تومان در صورت بروز حادثه مشترکین متحمل پرداخت خسارتهای کلان که اصلا با این مبالغ قابل مقایسه نیست خواهند شد.

به عنوان مثال اگر مشترک برای برق منزل خویش ۱۰۰۰ هزار ریال حق بیمه پرداخت می‌کرد و وسیله ای برقی به قیمت بیست میلیون تومان دچار خسارت میشد شرکت موظف به پرداخت کل خسارت بود.

اما با این مصوبه با معافیت پنجاه درصدی حق بیمه (۵۰۰ ریالی) نصف خسارت خویش را یعنی ده میلیون تومان را دریافت خواهد کرد!

علی ایحال تحریریه افق سیستان ختم این قائله را اعلام می‌کند و البته امیدواریم با توجه به توقع پیش آمده در بین آحاد مردم استان سیستان و بلوچستان، جمیع نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک برای بررسی و تصویب طرح کاهش تعرفه پنجاه درصدی برق اقدامات لازم را انجام دهند و نسبت به اصلاح این پیشنهاد کاهش تعرفه بیمه مشترکان که به مصوبه مبدل شده با قید فوریت اهتمام ورزند تا به امید خدا یکی دیگر از برنامه های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای محرومیت زدایی و نگاه به محرومین با همت نمایندگان خدوم ملت ساخته و پرداخته و عملیاتی گردد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.