یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱ 4 جماد أول 1444 Sunday, 27 November , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
به دنبال شیوع ویروس هندی انجام شد / بررسی جدی پلان های جایگزین درمانی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
26 آوریل 2021 - 14:40
شناسه : 3424
بازدید 305
5

تبدیل تمام تخت های بیمارستانی به بستری کووید ۱۹ در صورت شیوع ویروس های جهش یافته و افزایش تعداد موارد ابتلاء

ارسال توسط :
پ
پ

به دنبال شیوع ویروس هندی انجام شد / بررسی جدی پلان های جایگزین درمانی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 

در صورت شیوع گسترده ویروس جهش یافته هندی  احتمال تبدیل تخت های عادی بیمارستانی به تخت های بستری کرونا وجود دارد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: متاسفانه هنوز از مدیریت موج انگلیسی کرونا فارغ نشده ایم که شاهد شیوع ویروس جهش یافته جدید تحت عنوان ویروس هندی در شبه قاره و کشورهای همسایه خود هستیم.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با بیان اینکه شرایط همه گیری را به دقت تحت رصد و بررسی داریم گفت: در صورت نیاز از تمام ظرفیت های نظام بهداشت و درمان برای کنترل این موج هم استفاده خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در جلسه اضطراری کمیته درمان ستاد بحران کرونا این دانشگاه سخن می گفت به اطلاعات فعلی در خصوص قدرت سرایت، بیماری زائی و قدرت کشندگی ویروس جدید هندی اشاره کرد و گفت: هرچند در حال حاضر اطلاعات دقیقی در این خصوص در اختیار منابع پزشکی دنیا قرار ندارد امّا  بر اساس شواهد موجود، انتشار این ویروس جدید در کشور هندوستان منجر به بروز موارد بسیار زیاد ابتلاء شده و در کمال تاسف رکورد بی سابقه ای در مرگ و میر روزانه بیماری کرونا را ثبت کرده است.

دکتر هاشمی شهری وضعیت غیرقابل قبول در رعایت شیوه نامه های بهداشتی در اماکن عمومی و همچنین ترددهای غیرمجاز از خلال مرزهای شرقی را از مهمترین تهدیدات استان در شرایط فعلی برشمرد و کفت: در صورت شیوع ویروس های جدید و جهش یافته و افزایش تعداد موارد ابتلاء، احتمال تبدیل تمام تخت های بیمارستانی به بستری کووید ۱۹ وجود دارد.

وی ادامه داد: در مرحله اول ۱۰۰ درصد تخت های بیمارستان های خاتم الانبیاء (ع) و بیمارستان بوعلی و حداقل ۵۰ درصد تخت های بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) به بستری بیماران کووید ۱۹ اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: در صورتی که ویروس هندی باعث افزایش تعداد موارد مثبت و تعداد موارد ابتلاء شود بیمارستان های تک تخصصی هم مجبور به تغییر کاربری خواهند شد.

شاید تخت بستری فراهم شود، امّا منطقی ترین راه حل برای عبور از بحران کرونا اولویت پیشگیری بر درمان است

به گفته دکتر هاشمی شهری تامین تخت بستری به تنهائی نیاز درمانی بیماران احتمالی را تامین نخواهد کرد و با توجه به محدودیت نیروی انسانی متخصص در حوزه های پزشکی و پرستاری، محدودیت سامانه های تولید اکسیژن و محدودیت سایر خدمات پیراپزشکی و خدماتی باید به هر شکل ممکن مانع از ورود استان به ورطه گسترده همه گیری کرونا شویم.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر در تعداد سامانه های اکسیژن ساز در بیمارستان ها از ابتدای بحران کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ۲۱ دستگاه اکسیژن ساز این دانشگاه با ظرفیت ۸۳۰۰ لیتر در دقیقه و به صورت مستمر در حال فعالیت هستند اما با وجود سفارش ۴ دستگاه دیگر  در صورت عبور تعداد بیماران بدحال از حد بحران و رسیدن به مرحله فوق بحران، نگران کارایی و کفایت سامانه های اکسیژن ساز هم هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به بررسی پلان های جایگزین درمانی مانند درمان ترکیبی در بیمارستان و قرنطینه خانگی و همچنین درمان سرپایی ضد ویروس گفت: در صورت نیاز طراحی برنامه های مدیریت اکسیژن درمانی در مراکز بیمارستانی از مواردی است که در دست بررسی است تا درصورت وقوع سناریوهای خطرناک، امکان استفاده از آنها وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مرزهای هوایی کشور برروی پروازهای ورودی از کشورهای آلوده بسته شده و یاد خواهد شد گفت:  ترددهای غیرمجاز از مقصد کشورهای ثالث می تواند به انتشار آلودگی در استان سیستان و بلوچستان و حتی سایر نقاط کشور منجر شود.

دکتر هاشمی شهری افزود: همکاران ما ضمن تشدید حداکثری نظام مراقبت بیماری در سطح استان نظارت های خود را در پایانه های مرزی نیز افزایش داده اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: از ابتدای دسترسی به کیت های تشخیص سریع ۸۰۰۰ تست در پایانه مرزی میرجاوه از افرادی که قصد ورود به کشور را داشته اند انجام شده است که منجر به شناسایی ۳۶ مورد مثبت از اتباع غیرایرانی شده است و در حال حاضر انجام تست های سریع در این منطقه همچنان با شدت و دقت بیشتری برای رانندگان ترانزیت و سایر افرادی ایرانی و غیر ایرانی که به کشور وارد می شوند ادامه دارد.

وی اظهار امیدواری کرد تا هموطنان عزیز با درک صحیح از شرایط خطرناک فعلی در سبک زندگی فردی و اجتماعی خود تغییرات موقتی را اعمال کنند تا خدای ناکرده به عاملی برای انتشار و انتقال ویروس در جامعه و خانواده خود تبدیل نشوند.

علائم نوع جدید بیماری کرونا و راه های پیشگیری آن با نوع قبلی تفاوتی ندارد

دکتر هاشمی شهری با بیان اینکه بر اساس اطلاعات فعلی ما تفاوت حاصی میان علائم ویروس هندی با ویروس انگلیسی و چینی وجود ندارد گفت: تب، سرفه و بدن درد همچنان جزو علائم مهم بیماری کووید -۱۹ است که می تواند با مجموعه ای از علائم تنفسی و غیر تنفسی دیگر مثل خارش گلو، ضعف در قوای بویائی و چشائی، ضعف و بی حالی، اسهال و حالت تهوع و دل درد همراه باشد.

وی انتقال ویروس از طریق تنفس را همچنان مهمترین راه انتقال این ویروس از افراد مبتلا به افراد سالم عنوان کرد و گفت: به دلیل اینکه ممکن است بسیاری از افراد مبتلا به بیماری بدون علامت باشند رعایت فاصله ایمن از دیگران، استفاده مداوم از ماسک و پرهیز از تشکیل و حضور در تجمعات مخصوصا در فضاهای بسته همچنان مهمترین وظیفه شخصی و اجتماعی همه افراد جامعه است.

بیمارستان ها طرح های نیمه تمام خود را با دقت و سرعت بیشتری به اتمام برسانند و  مردم  هم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ما کمک کنند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این جلسه اضطراری با تشکر و خدا قوت به کارکنان بیمارستان ها و مراکز امدادی و بهداشتی گفت: جای بسی تاسف است که در هفته سلامت و در زمانی که باید از مدافعان سلامت قدر دانی کنیم به دلیل عدم رعایت شیوه نامه توسط معدودی از افراد مجبوریم مرخص های کادر درمان را لغو کنیم تا روند ارائه خدمت به بیماران بستری دچار اختلال نشود.

دکتر قاسم میری علی آباد ضمن تاکید بر مدیریت تخت های بستری در تمام بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای آمادگی ورود به اوج همه گیری گفت: ممکن است در این بحران جدید و با افزایش مبتلایان از بیمارستان های چشم پزشکی و کودکان حضرت علی اصغر(ع) زاهدان هم برای بستری و درمان مبتلایان به کووید ۱۹ استفاده کنیم

دکتر قاسم میری علی آباد ادامه داد: تمامی بیمارستان ها، درمانگاه‌ها و کلینیک‌های غیر دانشگاهی هم از توان خود برای کمک به عبور از این بحران پیش رو بایستی استفاده کنند و در صورت افزایش موارد مبتلا این بیماران را بایستی پذیرش کنند و به صورت شبانه روزی ارائه خدمت نمایند

در این جلسه اضطراری که یکشنبه ۵ اردیبهشت در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و با حضور معاون درمان دانشگاه و روسای بیمارستان های خاتم الانبیاء (ص)، علی ابن ابیطالب (ع) و بوعلی زاهدان برگزار شد مهمترین برنامه ها در زمینه تامین ملزومات، دارو، اکسیژن و سایر منابع و تجهیزات زیر ساختی بررسی شد و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

تقویت نظام مراقبت بیماری کووید-۱۹ در مرز های شرقی جهت کنترل ویروس جهش یافته هندی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: یکی از مهمترین جهش های ویروس کرونا، جهش انگلیسی بود که متاسفانه تمام دنیا را درگیر کرد، بطوریکه در استان سیستان و بلوچستان بیش از ۸۰ درصد موارد شناسایی شده به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلاء هستند.

به گفته دکتر سید مهدی طباطبایی در پی شیوع ویروس جهش یافته هندی، شاهد افزایش قابل توجه بیماری در کشور هندوستان هستیم و بر اساس قوانین بهداشت بین الملی مرزی(IHR) در پایانه مرزی میرجاوه از تمامی افراد در بدو ورود به کشور جمهوری اسلامی ایران تست تشخیص سریع کرونا اخذ می شود و تمامی اتباع بیگانه مورد غربالگری قرار می گیرند.

وی نیز با اعلام افزایش نظارت های واحدهای سلامت محیط و کار دانشگاه بر روند اجرای شیوه نامه های بهداشتی در امکان عمومی استان گفت: با وجود تمام این تمهیدات از هموطنان عزیز می خواهیم تا با رعایت دستور العمل های ساده ای همچنین استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله ایمن با دیگران و شستشوی مرتب دست ها از حضور در هر تجمع غیر ضروری خودداری نمایند.

وی در عین حال فضاهای بسته را یکی از تهدیدات جدی برای تمرکز و انتشار ویروس عنوان کرد و از هم استانی های عزیز درخواست کرد تا به تهویه مناسب منازل و مکان های کار و فعالیت خو.ثد توجه کنند.

به گفته دکتر طباطبائی مراکز غربالگری سرپائی کرونا همچنان بر اساس برنامه قبلی فعال هستند تا در صورت بروز علائم بیماری پاسخگوی هموطنان و هم استانی های عزیز باشند.

 

تهیه و تنظیم: حسین نظری جهانتیغی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.