سه شنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۱ 6 جماد أول 1444 Tuesday, 29 November , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
نقش شورا‌های شهر در بهبود عملکرد مدیریت شهری/گفتگو با غلامعلی بارانی نژاد
06 ژوئن 2021 - 8:05
شناسه : 3566
بازدید 1901
3
شوراهای شهر به عنوان مهمترین عامل اداره هر شهر ، می‌توانند تضمین کننده منافع شهروندان باشند و نقش مهمی در بهبود عملکرد شهری بازی کنند
ارسال توسط :
پ
پ

نقش شورا‌های شهر در بهبود مدیریت شهری

شوراهای شهر به عنوان مهمترین عامل اداره هر شهر ، می‌توانند تضمین کننده منافع شهروندان باشند و نقش مهمی در بهبود عملکرد شهری بازی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی#افق_سیستان در راستای توجه و اهمیت انتخابات شورای شهر؛
غلامعلی بارانی نژاد در بخش دوم گفتگو با این پایگاه خبری به موضوع نقش شورای شهر در بهبود مدیریت شهری پرداخت و به خبرنگار ما گفت: محوریت شورا در نظام اسلامی بر مبنای پرهیز از تمرکز قدرت و روی آوردن به مشارکت اجتماعی ساخته و پرداخته شده است.
غلامعلی بارانی نژاد مشارکت اجتماعی را به معنای حضور جدی،فعال و آگاهانه مردم در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی دانست و افزود:
یکی از ابعاد مشارکت اجتماعی مشارکت در مدیریت شهری می‌باشد،مدیریت شهری، مفهوم نوینی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مطرح شدن شورا‌ها در فصل هفتم قانون اساسی وارد گفتمان سیاسی و اجتماعی جامعه ایران شد.
معاون سابق شهرداری زابل خاطرنشان کرد : شورای شهر به عنوان نماد مشارکت مردم در اداره شهر با مشارکت دادن مردم مومن و متخصص، زمینه رشد و شکوفایی شهر‌ها را فراهم می‌آورد.
بارانی در ادامه گفت : تصور عمومی که از شورای شهر در شهرستان زابل وجود دارد آن را محدود به نظارت بر عملکرد شهرداری قلمداد می‌کند،حال آن که مسئله مدیریت شهری فراتر از امور شهرداری و شامل کلیه مسائل مربوط به یک شهر اعم از گسترش کالبدی، توسعه فضای سبز، امکانات رفاهی و تفریحی و سایر موارد مربوط به شهر می‌شود.
بارانی نژاد متذکر شد: امروزه شهر‌ها به عنوان مرکز تمرکز جمعیت و عمده‌ترین بازیگران اقتصاد ملی، نیازمند بهبود مدیریت شهری هستند و بهبود مدیریت شهری به تثبیت رشد اقتصادی،ثبات سیاسی، افزایش مشارکت شهروندان، فقر زدایی، جلوگیری از تخریب محیط زیست و افزایش رضایتمندی شهروندان کمک می‌کند.
مسئول سابق عمران شهرداری زابل در ادامه عنوان نمود: شورا‌های شهر می‌توانند با جلوگیری از تراکم انبوه مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شهر‌ها، مانع توسعه نامتوازن شهر‌ها شوند و به پویایی شهر کمک کنند.
بارانی نژاد بیان کرد: اعضا شورا‌های شهر، باید بتوانند نقاط ضعف و قوت شهر خود را شناخته و با تقویت پتانسیل‌های نهفته درهر شهر، آن را به مزیت‌های قابل اتکایی در اقتصاد کشور تبدیل کنند و در نهایت توسعه ملی را بهبود بخشند.
سرپرست اسبق شهرداری زابل با اشاره به اینکه مدیر شهری مسئول ارتقا قابلیت‌ها و توانمندی‌های شهر و شهرنشینان است عنوان نمود : علاقه مندم تا مهمترین وظایف شورا‌های شهر را از همین تریبون و به واسطه این پایگاه خبری جهت آگاهی شهروندان به اطلاع آنان برسانم اما قبل هر چیز میبایست مردم بدانند لازمه تغییر شهر،تغییر رفتار و تغییر رویه شهروندان آن شهر است و مادامی که شهروندان در چگونگی رفتار خود تغییری ایجاد نکنند در ماهیت وجودی شهر نیز تغییری نخواهند دید غلامعلی بارانی نژاد در ادامه گفت: به عبارتی ساده تر همه ما باید بدانیم که شهر خوب یافتنی نیست بلکه ساختنی ست و این ساختن تنها به دست خود شهروندان شدنی ست، خداوند مهربان در قرآن کریم میفرمایند خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر به دست خود آن قوم.
بارانی خاطرنشان کرد: حال که دریافتیم همه ما در سرنوشت شهر و دیارمان دخیل هستیم ادامه صحبتهای قبلی را خدمت تان عرض میکنم، اولین گام و اصلی ترین تحرک
اعضای شورای اسلامی شهر اینست که میبایست بلافاصله پس از رسمیت یافتن، نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام نمایند.
غلامعلی بارانی نژاد بررسی و شناخت کمبود‌ها، نیاز‌ها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرحهاو پیشنهاد‌های اصلاحی و راه حل‌های کاربردی برای آن‌ها را به عنوان گام دوم فعالیتهای شورای شهر نام برد.
بارانی برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی را یکی دیگر از وظایف شورای شهر دانست و افزود: همکاری با شهرداری جهت تصویب طرح حدود شهر با رعایت طرح‌های هادی و جامع شهرسازی پس از تهیه آن توسط شهرداری با تایید وزارت کشور و وزارت مسکن و شهرسازی،مسئولیت دیگری ست که بر عهده اعضای شورای شهر می‌باشد.
معاون ادوار گذشته شهرداری زابل، تصویب مقررات لازم جهت اراضی غیرمحصور شهری از نظر بهداشت و آسایش عمومی و عمران و زیبایی شهر و تصویب معاملات و نظارت بر آن‌ها اعم از خرید، فروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره که به نام شهر و شهرداری صورت می‌پذیرد و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعایت مقررات آیین نامه مالی و معاملات شهرداری انجام میشود را نیز جزو اهم وظایف شورای شهر بیان داشت.
بارانی نژاد اقدام در خصوص تشکیل انجمن‌ها و نهاد‌های اجتماعی، امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونی‌های تولید و توزیع و مصرف و انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه‌های ذیربط و تایید صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری که هر شش ماه یکبار توسط شهرداری تهیه می‌شود را وظیفه مهم دیگر شورای شهر معرفی نمود.
این کارشناس تجربی حقوق و مسائل شهری تعداد دیگری از وظایف شورای شهر را بصورت تیتروار شرح داد که در ادامه نظر شما مخاطبان عزیز را به مطالعه آن جلب میکنیم:
نظارت بر حسن جریان دعاوی مربوط به شهرداری و تصویب بودجه، اصلاح و متمم بودجه سالانه شهرداری و موسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری با رعایت آیین نامه مالی شهرداری‌ها و همچنین تصویب بودجه شورای شهر و نظارت بر امور تماشاخانه‌ها، سینماها، و دیگر اماکن عمومی، که توسط بخش خصوصی، تعاونی و یا دولتی اداره می‌شود با وضع و تدوین مقررات خاص برای حسن ترتیب، نظافت و بهداشت این قبیل موسسات بر طبق پیشنهاد شهرداری و اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش‌سوزی و مانند آن و نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی‌های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آن‌ها به گونه‌ای که مخل جریان عادی امور شهرداری نباشد.
نظارت بر اجرای طرح‌های مربوط به ایجاد و توسعه معابر، خیابانها، میادین و فضا‌های سبز و تاسیسات عمومی شهر؛
وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاری و مسیر‌های تاسیسات شهری.
تصویب بودجه، اصلاح و متمم بودجه سالانه شهرداری و موسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری با رعایت آیین نامه مالی شهرداری‌ها و همچنین تصویب بودجه شورای شهر.
تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی،
نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح‌های مصوب در امور شهرداری از دیگر وظایف شورای شهر بود که وی با تاکید فراوان به آنها اشاره کرد.
در پایان غلامعلی بارانی نژاد شوراها را به عنوان فراگیرترین و گسترده ترین نهاد مردمی که درعرصه های تصمیم گیری نظارتی و مدیریتی نقش آفرینی می کنند معرفی نمود و از شهروندان خواست در انتخاب افراد اصلح نهایت دقت نظر را داشته باشند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.