یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱ 4 جماد أول 1444 Sunday, 27 November , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
پروژه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی_ اجتماعی سیستان در حال انجام است
23 نوامبر 2021 - 20:33
شناسه : 3826
بازدید 241
3

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه زابل گفت:  پروژه «ارتقاء مدیریت یکپارچه منابع طبیعی برای احیای زیست بوم­های تالابی و حمایت از توسعه معیشتهای جایگزین جوامع محلی» از طرف برنامه توسعه سازمان ملل و با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست کشور و حمایت مالی اتحادیه اروپا در حال انجام است.

ارسال توسط :
پ
پ

پروژه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی_ اجتماعی سیستان در حال انجام است

 

 

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه زابل گفت:  پروژه «ارتقاء مدیریت یکپارچه منابع طبیعی برای احیای زیست بوم­های تالابی و حمایت از توسعه معیشتهای جایگزین جوامع محلی» از طرف برنامه توسعه سازمان ملل و با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست کشور و حمایت مالی اتحادیه اروپا در حال انجام است.

مهندس مرضیه معین افشار ادامه داد: این طرح بیش از یک سال است که شروع به کار کرده است و تا سال ۲۰۲۵ ادامه دارد. اقدامات این طرح در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی-اجتماعی سیستان در چند مرحله انجام می شود.

وی ادامه داد: در مرحله مطالعات پایه که دانشگاه زابل متصدی این بخش است به گردآوری و تحلیل مطالعات انجام شده در حوزه سیستان در محورهای مختلف منابع محیطی (محیط زیست، خاک، کشاورزی، آب، زمین شناسی و .. )، اجتماعی و اقتصادی پرداخته می شود. نتیجتا، پتانسیل های منطقه برای توسعه پایدار هم بر اساس وضعیت و ظرفیت فعلی منطقه و هم بر اساس چشم اندازهای ترسیم شده توسط دستگاه ها برای منطقه مورد تحلیل و جمع بندی قرار می گیرد. در بخش دیگر مطالعات پایه، سازمان ها و دستگاه های ذیربط در هر یک از بخش های مرتبط با محیط زیست (بطور عام) و اشتغال برای رسیدن به توسعه پایدار مبتنی بر انسجام سازمانی و فراسازمانی مورد تحلیل قرار می گیرند. به برخی دستگاه های دولتی مراجعه حضوری انجام شده است و کارگاه امروز برای ارزیابی ظرفیت های بین سازمانی برای مدیریت یکپارچه و منسجم طرح های مختلف توسعه در حوزه سیستان است. طرح ها می تواند مرتبط با مسائل تالاب هامون، کشاورزی، تجارت مرزی، صنایع دستی و گردشگری باشد ولی مساله مهم تحلیل ارتباطات بین سازمانی و ظرفیت کلی دستگاه های مرتبط با حوزه سیستان برای رسیدن به هدف مدیریت یکپارچه است تا از موازی کاری ها و یا تعارض بین سازمانی در طرح ها جلوگیری شود.

وی افزود: در بخش های دیگر کاری این پروژه، مشاوره های دیگری ورود خواهند کرد تا با شناسایی ظرفیت های موجود در روستاهای حوزه سیستان، معیشت این بخش از مردم که به شدت متاثر از کم آبی و خشکسالی بوده است را به سمت مشاغل جایگزین پایدار ترغیب کنند. لذا با شناسایی ظرفیت های بومی منطقه، محورهایی برای توسعه تدوین می شود و اقدامات بعدی همه در راستای آن محورها خواهد بود. شناسایی مزیت های منطقه توسط دانشگاه زابل در حال انجام است و قدم دوم همکاری در تحلیل پتانسیل های سازمانی و فراسازمانی دستگاه های ذیربط در توسعه منطقه است که امروز با همراهی شما بزرگواران حاضر در جلسه به امید خدا به سرانجام خواهد رسید.

مهندس مرضیه معین افشار در این جلسه ادامه داد: انتظار از شرکت کنندگان در جلسه این است که مصادیق همکاری های متقابل بین سازمانی و تعارض منافعی که ممکن است بعضا اتفاق افتاده باشد را به فراخور موضوع آزادانه به اشتراک بگذارند تا نتیجه مباحث واقعی و سازنده باشد. در این جلسه قرار نیست دستگاه ها و ادارات مورد بازخواست قرار بگیرند و صرفا هدف یافتن بهترین مسیر برای تقویت همکاری های بین سازمانی در راستای منسجم کردن طرح های توسعه مدنظر در منطقه است تا هم از نظر مدیریتی و هم اعتباری جامعیت و همسویی سازمانی ایجاد شود.

وی گفت: این پروژه خروجی مطالعات را که طرح های توسعه ای بر اساس ظرفیت منطقه خواهد بود در روستاهای حوزه سیستان عملیاتی خواهد کرد. این روستاها باید ویژگی های متناسب با محورهای توسعه مشخص شده و همچنین طرح های توسعه انتخابی (در مطالعات پایه) را داشته باشند. در جلسه بعدازظهر مبحث انتخاب روستاها مطرح خواهد شد و خواهشی که از همکاران داریم این است که به صورت واقعی و بر اساس معیارهای دقیق (در جلسه بحث می شود روی معیارها) روستاهای مناسب در حوزه خودشان را معرفی کنند تا به امید خدا بهترین نتیجه حاصل شود.

به گفته معین افشار این پروژه بسیار دقیق و با حوصله به موضوع توسعه پایدار می پردازد و از گامهای شتابزده خودداری می کند و همین انتظار هم از ذینفعان و دست اندرکاران دستگاه ها و ادارات می رود. خواهش ما این است که مباحث مطرح شده در این جلسات به صورت گزارش در ادارات و دستگاه ها باقی بماند و در جلسات بعدی این پروژه با مراجعه به گزارشات، نماینده محترم دستگاه با بالاترین حضور ذهن و پیگیری در جلسه شرکت نمایند و همواره در راستای اهداف این پروژه همدلانه همکاری کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.