شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 92×
این یک خبر نیست بلکه یک هشدار است!یادداشتی به قلم حامد معلم بندانی
03 آوریل 2022 - 19:12
شناسه : 4529
بازدید 2997
11
نگرانی مردم از مهاجرت های فوج فوج از آنجا که طالبان نه تنها به لحاظ ایدئولوژیک با ایران در تضاد است بلکه از لحاظ رویکرد فرهنگی و ملی نیز تضاد فراگیر با ایران دارد، نزدیکتر شدن آنها به مرزهای شرقی ایران به بی‌ثباتی حداکثری و افزایش هزینه‌ها بر امنیت ایران منجر خواهد شد!
ارسال توسط :
پ
پ

این یک خبر نیست!
بلکه یک هشدار است!

یکی از مهم‌ترین رویدادهای اخیر در سیاست خارجی کشور، ورود طالبان به افغانستان و سقوط کابل بوده است!
اساساٌ از آنجا که طالبان نه تنها به لحاظ ایدئولوژیک با ایران در تضاد است بلکه از لحاظ رویکرد فرهنگی و ملی نیز تضاد فراگیر با ایران دارد، نزدیکتر شدن آنها به مرزهای شرقی ایران به بی‌ثباتی حداکثری و افزایش هزینه‌ها بر امنیت ایران منجر خواهد شد!

همسایگی و وجود مرزهای مشترک ایران با افغانستان و همچنین روابط و مناسبات تجاری دو کشور اهمیت این رویداد یعنی مهاجرت را برای دستگاه دیپلماسی کشور دو‌چندان نموده است.

حال، همزمان با تسلط طالبان و افزایش ناامنی‌ها در این کشور، موج جدیدی از مهاجرت افغان‌ها آغاز شده که به‌طور عمده، پاکستان، ایران و ترکیه مقصد اصلی مهاجران افغان شده اند و مهاجرت فوج فوج این گروه به ایران نگرانی های بسیاری را برای دغدغه مندان و اهل تفکر و تأمل به وجود آورده است!

در شرایط کنونی که حضور طالبان در افغانستان و نگرانی افغان‌ها از آینده‌ سبب گردیده تا موجی از پناهندگان افغان وارد ایران شوند و آمار مهاجران افغان در ایران به طرز چشمگیر و عجیبی رو به افزایش باشد مدیریت این پناهجویان باتوجه به شرایط اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود!

چرا که از یک‌سو اقتصاد کشور با بحران کرونا و کمبود دارو برای بیماران دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر به دلیل اختلالی که شیوع ویروس کرونا در محیط کسب‌وکار و فعالیت‌های تولیــدی ایجــاد کرده در بیش از یک‌سال گذشته بیش از دو میلیون شغل از بین رفته و بازار کار به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است!

بنابراین، در صورت عدم مدیریت، ورود پناهجویان افغان به کشور نه‌تنها می‌تواند به بحران جدیدی در داخل کشور منجر شود بلکه، موج تازه‌ای از پناهجویان افغان که روانه مرز ۹۰۰ کیلومتری ایران خواهند شد می‌تواند به قاچاق مواد مخدر و انسان و همچنین افزایش سرقت و ناامنی و فعالیت‌های تروریستی منجر شود.

بی‌شک، مهاجران افغانستانی به دلایل متعدد از جمله ورود بدون فیلتر آنها به کشور می‌توانند تهدیدی برای اقتصاد و امنیت ایران به‌ویژه در بازار کار باشند!
به‌وضوح قابل درک است که جذب هر یک از مهاجران افغانستانی در بازار کار به معنی از بین رفتن یک فرصت شغلی برای نیروی انسانی بومی است.
همچنین، اغلب مهاجران تبعه افغانستان در هنگام مهاجرت از نظر اقتصادی در سطح پایینی قرار داشته‌اند و با قبول دستمزد پایین می‌توانند جایگزین نیروی کار داخلی شوند و فرصت‌های شغلی را برای نیروی انسانی داخلی کاهش دهند.
علاوه بر این، در صورت نبود مدیریت کارآمد، ورود این افراد می‌تواند موجب تقبل هزینه‌های قابل توجهی در رابطه با مسکن، آموزش، بهداشت،امنیت و… به ایران شود.
ازاین‌رو، می‌توان گفت در حین داشتن منافع اقتصادی، در صورت نبود برنامه مدون برای جهت‌دهی به مهاجران افغانستانی، حضور آنها در بازه بلندمدت می‌تواند امنیت اقتصادی کشور را تهدید کند!

بنابراین، درصورتی که سیاست‌گذار با مدیریت کارا در عرصه مهاجرت، فرصت‌‌های ورود مهاجران به کشور را شناسایی و متناسب با نیازهای کشور سیاست‌های مهاجرتی را اعمال کند، بی‌شک پدیده مهاجرت می‌تواند منافع زیادی به‌همراه داشته باشد و در همین راستا میطلبد تا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان عالی دولت در استان و منطقه سیستان با قید فوریت و به جد به این مهم ورود کنند اما در‌صورتی که برای ورود مهاجران برنامه مشخصی تدوین و تنظیم نگردد و از فرصت‌‌های موجود استفاده بهینه نشود و این اخطار دلسوزانه هم چون دیگر هشدارها و اخطارهای رسانه ای،محلی از اعراب نداشته باشد پدیده مهاجرت می‌تواند به تهدیدی بزرگ تبدیل شود و اگر این تهدیدات به‌درستی مدیریت نگردد، هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل خواهد کرد، کما اینکه شهروندان سیستانی و اکثریت قریب به اتفاق دغدغه مندان و دلسوزان منطقه بروز و ظهور آنی و قریب الوقوع تهدیدهای احتمالی را در بطن جامعه احساس کرده و هر آینه در تلاشند تا مسئولین امر را از وقوع خطرات و آسیبهای اجتماعی آگاه و مطلع سازند!

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “این یک خبر نیست بلکه یک هشدار است!یادداشتی به قلم حامد معلم بندانی”
  1. چقدر متن بجا و تامل برانگیزی. ممنون از شما که یکی از مهمترین دغدغه های مردم رو بیان کردین.

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.