جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ 15 محرم 1444 Friday, 12 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 797 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 91×
مادر همه فقرها برای سیستان آغوش باز می‌کند/فقری که فرق دارد
29 دسامبر 2020 - 7:32
شناسه : 2601
بازدید 2479
6
اینروزها طی اخبار رسیده در فضای مجازی و از گوشه و کنار مردم از باز شدن آغوش مادر همه فقرها برای سیستان سخن میگویند. فقر آب در این خطه تهدید سیستان تهدید استان و تهدید ایران عزیزمان است دریابیمش!
ارسال توسط :
پ
پ

مادر همه فقرها برای سیستان آغوش باز می‌کند/فقری که با دیگر فقرها فرقی فاحش دارد و تهدیدی جدی برای امروز و آینده سیستان است!

اینروزها طی اخبار رسیده در فضای مجازی و از گوشه و کنار مردم از باز شدن آغوش مادر همه فقرها برای سیستان سخن میگویند.

تهدید سیستان، تهدید استان و تهدید ایران عزیزمان است دریابیمش!


فقر آب یکی از برجسته ترین و خطرناک ترین اشکال فقر است که زمین تا آسمان با نمونه های دیگرش چون فقر اقتصادی،سیاسی و اجتماعی یا فرهنگی فرق دارد.
تجربه ثابت کرده که این سطح از فقر را به هیچ عنوان نمیتوان با منابع مادی مدیریت کرد و چه بسا این شکل از فقر عامل نابودی تمامی منابع مادی یک جامعه گردد.
حادثه ای سهمگین که هر آن ممکن است برای مردم استان سیستان و بلوچستان بیفتد.
سالهاست که محدودیتهای فراوانی برای ورود آب به سیستان از آن سوی مرز اِعمال میگردد و متاسفانه تاکنون هیچ اقدام مثبت محسوس و مستمری از طرف نمایندگان ادوار سیستان و دیگر مسئولین کشوری و استانی انجام نشده است.
ساخت بند کمال خان و اتمام آن به معنای کنترل سیلاب در آن سوی مرزهاست،آن زمان کنترل ۸۵۰ میلیون مترمکعبی که قرار بود وارد سیستان ورجاوند شود دیگر در دستان ما نخواهد بود.
از سوی دیگر با دستور و نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب ۸۵۰ میلیون دلار جهت انتقال آب از چاه نیمه ها به مزارع در سیستان هزینه شده است که هنوز عایدی اش بطور کامل نصیب مردمان این سامان نگردیده است و حال با اتمام ساخت این بند،مگاپروژه آبیاری دشت سیستان نیز رو به نابودی و قهقهرا می‌رود و دیگر آبی نیست که منتقل گردد!
در همین راستا معیشت چهار هزار خانوار سیستانی که در گرو صیادی می‌باشد نیز دست مایه این فقر آب خواهد بود.
کما اینکه در آینده نزدیک جهت تأمین آب شرب هم به مشکل خواهیم خورد و از هم اینک نفس های آخر تالاب نیمه جان هامون در گوش های مان زوزه میکشد.
نفس هایی که هق هق کنان بیکاری،بیماری،ناامنی،مهاجرت و هر خطر احتمالی دیگر را مستقیم و غیرمستقیم متوجه کل استان سیستان و بلوچستان و ایران عزیزمان خواهد کرد.
چه بسیار مشاغلی که در این سالها به همین سبب نابود شدند و معیشتهای خانواده های سیستانی که به صید،کشاورزی و دامپروری وابسته بود متزلزل گشت و جمعیت فراوانی از آنها بیکار شدند؛مهاجرت ها شدت گرفت و خطر خالی شدن تنگه احد ایران اسلامی به جد احساس شد.
حال میبایست مسئولان کشوری،استانی و نمایندگان مردم در خانه ملت همانگونه که در موضوعات دیگر به بازتوزیع عدالت ورزانه ثروت در جامعه و تساوی بخشی در حقوق اجتماعی شهروندی می اندیشند به تامین مناسب و به موقع و عادلانه آب نیز با قید فوریت بیندیشند  و تؤامان با آن،چشم انداز کارشناسی شده ای برای جلوگیری از هدررفت،تبخیر،نگهداری و بازتوزیع آن تهیه و تدوین نمایند تا این شاه کلید اصلی جلوگیری از فقر که هر لحظه بحرانی ترین شرایط و سخت ترین شوکها و فشارهای روانی را به مردمان مان تحمیل می‌کند را در دست گیرند در غیراینصورت هر همت،تلاش و اقدام دیگری بدون در نظر گرفتن این مهم بسان آب در هاون کوبیدن است و راهی ست که به ترکستان ختم می‌شود.
در پایان نگارنده بنا بر مطالعات و رصد نظرات کارشناسان یادآور میشود که وجود فقر از هر نوعی به جهت داشتن سیاست های غلط نبوده و نیست بلکه به خاطر اجرای غلط سیاست هاست و در اینجا سیاست گزاری آب نوعی سیاست گزاری کلان فرا بخشی و بین بخشی را میطلبد که الحمدالله در این بین نخبگان و صاحب نظرانی از همه نوع و با عناوین متنوع داشته و داریم و نیاز است یکبار برای همیشه اینان گرد هم آیند و غم آب را پایان دهند.
ترجیح میدهم دیگر از اهمیت آب و ارتباطش با جامعه شکننده و حاکمیت شکننده ننویسم و نگویم چرا که تصورش نیز قلبمان را به درد می آورد آن هنگام که فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص تنگه احد ایران اسلامی عزیزمان را به یاد می آورم.
حامد معلم بندانی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.