جمعه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 19 شوال 1443 Friday, 20 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 775 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 91×
فضای مجازی و گسترش پوپولیسم
29 ژانویه 2021 - 10:55
شناسه : 2743
بازدید 657
5

فضای مجازی و گسترش پوپولیسم ورود اینترنت به زندگی انسان ، نشان از تحولی بزرگ در زندگی بود . کامپیوتر و اینترنت دنیایی را شکل داد که اصطلاحا به فضای مجازی معروف شد و به دنبال آن شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های مختلف سر بر آورد و به واقع جهان ما را به جهانی متفاوت […]

ارسال توسط :
پ
پ

فضای مجازی و گسترش پوپولیسم

ورود اینترنت به زندگی انسان ، نشان از تحولی بزرگ در زندگی بود . کامپیوتر و اینترنت دنیایی را شکل داد که اصطلاحا به فضای مجازی معروف شد و به دنبال آن شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های مختلف سر بر آورد و به واقع جهان ما را به جهانی متفاوت تبدیل کرد .

این جهان جدید به وضوح آنلاین است همه چیز با سرعت ، گستردگی ، سادگی و سهولت در اختیار است . اطلاعات و اخبار نه به روز بلکه به کمتر از دقیقه در دسترس است شهروند خبرنگاران در همه جا حضور دارند و وقایع را در کمتر از دقیقه اطلاع رسانی می کنند .

هر کس گوشی تلفنش را مقابلش می گیرد و هر چه می خواهد و با هر لحنی که می خواهد با جهان سخن می گوید . راست و دروغ در هم شده است . دیگر حریم خصوصی معنایی ندارد . در این جهان متفاوت شده یک اتفاق دیگر هم افتاده است ، به همان میزان که گستره ی اطلاعات زیاد شده از عمق آن کم شده است .

فضای مجازی پر شده از جملات زیبا شعارهای ناب ، پندهای کوتاه اماهمه سطحی ، به تعبیر دیگر به وسعت یک اقیانوس و به عمق یک بند انگشت .

در چنین شرایطی ، عواطف به سرعت تحریک می شود . عقل عاطفی فرصت جولان پیدا می کند و عقل منطقی را عقب می زند و احساسات تحریک شده عنان اختیار رفتار انسانها را در اختیار می گیرد و می برد آنجا که خاطر خواه اوست .

شارلاتانیزم به میدان می آید و معرکه گردانی می کند . گسترش پوپولیزم و به حاشیه رفتن نخبگان یکی از نتایج و بلکه محصولات فضای مجازی است که بر زندگی انسان ها حاکم شده است ، رفتارهای عوام زده و پوپولیستی از ایران تا فیلیپین، از فرانسه تا برزیل و از آنجا تا آمریکا بر جامعه حاکم می شود.

دموکراسی امریکا که با هوشیاری نخبگان، جلوی این عوام زدگی را گرفت و با حضور بی سابقه در انتخابات پوپولیسم را عقب نشاند اما سوال این است که آیا در دیگر کشورهای جهان هم این اتفاق می افتد؟ سوال مهمتر این است نوابغی که به ساخت این فضای مجازی کمک کرده اند آیا راهکاری برای جلوگیری از مهمترین آفت آن یعنی ترویج عوام زدگی پیدا می کنند؟

دکتر محمدتقی رخشانی / سرمقاله روزنامه زاهدان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.